W upalne dni trawnik potrzebuje życiodajnej wody. Niedobór wody, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, wpływa bardzo negatywnie na jakość trawy. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł.

Jak podlewać trawnik

Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie trawnika na wodę wynosi 4-5 l/m2 – Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. Podczas upałów należy trawnik podlewać obficie i dokładnie, by woda przesiąkła do niższych warstw gleby, w których trawa jest zakorzeniona – czyli na głębokość 10-15 cm.

Kiedy podlewać trawnik

Najlepszą porą na podlewanie trawy zawsze jest wczesny poranek. Wieczorne nawadnianie też jest dopuszczalne, ale trzeba być bardzo wyczulonym na pierwsze objawy chorób grzybowych w porę im przeciwdziałając. Bardzo istotne jest również, aby różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka oraz by zminimalizować parowanie.

Należy pamiętać, że trawy nie należy podlewać w palących promieniach słońca, ze względu właśnie na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Ostre promienie słońca mogą też przypalać darń skupiając się w kroplach wody jak w soczewce.

grodowe przy podstawowych pracach w ogrodzie i koło Twojego domu.

Share